Moja dieta | Jak schudłam 15 kg? jak utrzymać wagę?

Moja dieta | Jak schudłam 15 kg? jak utrzymać wagę?

Ten post postanowiłam napisać, ponieważ wielu z Was dopytywało się o moją dietę i o to jak można schudnąć, jak można mieć taką talię itd. Nie popieram ograniczania ilości pokarmu, ponieważ moim zdaniem na dłuższą metę to po prostu nie zadziała, a sam stres z powodu odmawiania sobie w czymś powoduje jeszcze więcej zdenerwowania, co działa niekorzystnie na ciało i może powodować choroby, jeszcze większą nadwagę itd. Moim zdaniem tylko zdrowe ciało jest idealne, a kiedy jesteśmy zdrowi to też nie mamy problemów z nadwagą. Tak więc główny wniosek jest taki, że jeżeli mamy problem z wagą, nie należy przerzucać się na drakońską dietę, ale sprawdzić co jest nie tak, bo bardzo prawdopodobnie mamy jakiś problem zdrowotny, u kobiet najczęściej wpływ na wagę mają hormony.

Jak schudłam 15 kg i pozbyłam się trądziku

dieta_ayurweda-suplementy

Kiedy ważyłam 15 kg więcej, próbowałam ograniczyć ilość jedzenia, regularnie ćwiczyłam, a jednak waga stała w miejscu. To naprawdę nie chodzi o ilość, schudłam jedząc dużo więcej niż wcześniej. Będąc na drastycznej diecie piłam soki bez cukru z obniżoną zawartośćią kalorii, nie jadłam żadnych tłuszczy, zrezygnowałam ze spożycia chleba i trzymałam się z dala od mącznych i cukierniczych wyrobów. Odmawiałam sobie dosłownie we wszystkim, a czułam się coraz gorzej. Od czasu do czasu miałam napady głodu, objadałam się i czułam się jeszcze gorzej. Wiem, jak to jest być na niskokalorycznej diecie. Taka dieta daje krótkotrwałe efekty z uszczerbkiem na zdrowiu. Dodatkowo na mojej dotychczas czystej twarzy, zaczął buszować trądzik, a więc moje poczucie się tylko pogarszało, a problem stawał się coraz bardziej dokuczliwy. Niestety medycyna konwencjonalna nie była w stanie mi pomóc, zwłaszcza jeżeli chodzi o trądzik. Tak, byłam u wielu lekarzy, internistów, dermatologów, ginekologów, itp – starciłam wiele czasu na marne, problemy nadal były a moje samopoczucie stawało się coraz gorzsze.

 

Dieta Montignaca – Indeks Glikemiczny

Po jakimś czasie zaczęłam też mieć problemy z poziomem cukru we krwi, po próbie krzyżowej (badanie krwi) lekarz powiedział mi, że mam hipoglikemię, najprawdopodobniej oddziedziczoną genetycznie od moich przodków i ryzykuję cukrzycą, dlatego muszę kontrolować sytuację co jakiś czas. Wtedy postanowiłam radykalnie zmienić swoje nawyki żywieniowe i postawiłam na dietę Montignaca, która nie ograniczała mnie ilościowo, a stawiała na produkty o niskim indeksie glikemicznym. Jadłam ile chciałam, używałam duże ilości nierafinowanej oliwy z oliwek extra vergine, jadłam też słodycze (obowiązkowo po posiłku, nigdy przed czy zamiast), a mimo tego chudłam i czułam się wspaniale. Wreszcie nie miałam poczucia, że jedząc robię coś złego. Ta dieta bardzo mi pomogła, a po 3 miesiącach hipoglikemia całkowicie ustąpiła :) Warto dodać, że lekarz zapewnił mnie, że nigdy nie dojdzie do całkowitego uzdrowienia, a jednak udało się. Na tej diecie schudłam raz na zawsze. Jednakże trądzik i problemy hormonalne nadal były dla mnie bolącym tematem. Jeżeli chodzi o tą dietę to uważajcie na źródła, niektóre strony kreują własną dietę podszywając się pod Montignaca, także stosujcie tylko dietę z jego książek – żadne poradniki online lub fora internetowe, tam widziałam wiele bdzur i nieporozumień.

 

Joga i Ajurweda

Po tym jak zaczęłam praktykować jogę i zrezygnowałam ze spożycia mięsa, dowiedziałam się o medycynie popularnej i znanej przede wszystkim na wschodzie zwanej Ajurweda. Dowiedziałam się, że diagnoza jest wykonywana tam całkiem inaczej niż w medycynie konwencjonalnej i nie ma leków. Lekami jest samo jedzenie i cenne trawy i zioła, które oferuje nam natura. Bardzo do mnie przemówiło, to że Ajurweda twierdzi, że ciało samo potrafi się uleczyć, jeżeli zajdą odpowiednie tzn. sprzyjające warunki. Uznałam, że chciałabym tego spróbować na własnej skórze.

Kiedy poszłam do lekarza Ajurwedy, już zdążyłam przeczytać całą książkę w tym temacie głównie z przepisami o nazwie “Ajurwedyjska książka kucharska“. Dowiedziałam się, że choroby w tym też nadwaga bierze się z nierównowagi w naszym ciele. Jedzenie ma wpływ na ciało, ale wiecie co? Nasz pokarm ma wpływ też na nasze myśli, czyli na stan emocjonalny i psychiczny. Łatwo jest to udowodnić, wystarczy że wypijemy kawę i wtedy myślimy szybciej i sprawniej, albo jesteśmy zdenerwowani, każda osoba reaguje na różne produkty inaczej, a to się wiąże z konstytucją naszego ciała (w sanskrycie prakriti i vikriti). Oczywiście, jest to banalny przykład, ale warto sobie uświadomić, że to co zjadłam chwilę temu może wpływać na to jak czuję się 5 minut po. Zmieniło to moje podejście do jedzenia, stałam się bardziej świadoma tego co jem i co jest korzystne dla mojego ciała.

Wracając do problemu z nadwagą i różnego rodzaju chorobami, Ajurweda potrafi tutaj bardzo pomóc, a przynajmniej mi bardzo pomogła. Lekarz stwierdził, że mam problemy hormonalne i przepisał mi trawę, która działa zbawiennie na gospodarkę hormonalną u kobiet. Okazało się, że w ograniźmie mam dużo toksyn, więc otrzymałam też specjalne przepisy, aby oczyścić się z toksyn (w sanskrycie ama), które z kolei powodują niezdrowe myśli i wpływają na rekacje chemiczne w ciele. Generalnie to w jaki sposób myślimy wpływa w dużej mierze na to co jemy, więc dlatego też osoby otyłe zwykle mają depresje, a im więcej jedzą tym gorzej się czują. Jest to zamknięte koło, z którego trudno jest wyjść, ponieważ stało się to nawykiem. Jednak jest też dobra wiadomość, ponieważ myśli da się zmienić przy pomocy odpowiedniego pokarmu, a tym samym wpłynie to pozytywnie na nasze zdrowie i prawidłową wagę.

Dla mnie było prawdziwą rewolucją zrozumienie tego, jak ważne jest spożywanie jedzenia z gospodarstw ekologicznych, ponieważ zwłaszcza kobiety mogą mieć problemy hormonalne w związku z dużą ilością chemii jaką codziennie jesteśmy wręcz bombardowane. Jeżeli mamy bardzo delikatny organizm, to nawet najmniejsza ilość szkodliwych substancji może nam zaszkodzić, a w ten sposób mogą powstawać mi. też problemy z wagą. Moje doświadczenie przekonało mnie w tym, że moje ciało jest wystarczająco mądre, żeby samo się wyleczyć, ale jeżeli będę dostarczać raz za razem niewłaściwego paliwa, to szanse na to że schudnę, a trądzik zniknie są bardzo marne.

Ajurweda to tak naprawdę nieodłączna część jogi, dlatego też otrzymałam od lekarza pozycje odpowiednie do moich potrzeb, które będą wspierać moje leczenie. Asany są idealnym lekarstwem, po godzinnej sesji czuję się jak nowo narodzona, dlatego też moje ciało teraz wygląda tak jak wygląda. Nie chodzi tu o skomplikowane wygięcia, ale bardziej o skupienie i koncentracje. Dzięki temu też ciało się zmienia w sposób świadomy i staje się po prostu zdrowe, witalne i oczyszczone. Jesteśmy tym co jemy, od siebie dodam coś więcej – nasze myśli są tym, co jemy. A więc jeżeli jemy kiepskie jedzenie, takie też będą nasze myśli, dlatego też bardzo uważam na swoje wybory żywieniowe. Jeżeli np. spożywacie mięso z normalnego sklepu, to pewnie wiecie, że zawiera ono stresogenne hormony, które zwierzę wyprodukowało żyjąc w ciasnej klatce, bólu i cierpieniu, różnego rodzaju antybiotyki, toksyny i hormony wyworzone tuż przed śmiercią, tak więc poz zjedzeniu kawałka bardzo prawdopodobne jest to, że wchłoniemy te wszystkie hormony stresu w swoje ciała i później będziemy czuć zdenerwowanie i niepokój (niewiadomo z jakiej przyczyny ;) Jak już pisałam kobiety są bardziej podatne na różne zanieczyszczenia, dlatego szybciej tyjemy, chudniemy, mamy problemy ze skórą, jesteśmy po prostu delikatniejsze z natury. Warto więc jeżeli jemy mięso uważać na jego jakość, to też gra ważną rolę jeżeli chodzi o problem z nadwagą.  Zapomniałam wspomnieć o tym, że biały cukier należy wyeliminować ze swojej diety, ponieważ jest bardzo szkodliwy. Najlepiej jest go zamienić na np. daktyle i banany – daktyle są idealne nawet do wypieków. To tylko tak się wydaję, że nie przeżyjemy bez słodyczy. Ciało po kilku tygodniach bez słodyczy, przestanie się domagać codziennej dawki cukru. Kiedy chce nam się zjeść coś slodkiego, wystarczy sięgnąć po zdrowe daktyle. Pamiętajcie, że biały cukier działa dokładnie tak samo jak narkotyk – uzależnia organizm i musimy codziennie mieć swoją dzienną dawkę. Cukier nie różni się od nikotyny, alkoholu i innych uzależniających substancji dosłownie niczym, jest tylko ładniej i estetyczniej zapakowany i podany.

montignac_dieta_ayurweda

13latka już na diecie!

Kilka dni temu napisała do mnie dziewczynka, która ma 13 lat i która już ma nadwagę, a koledzy i koleżanki ze szkoły z tego powodu nie obdarzają ją sympatią.

Witam. Mam 13 lat i lekką nadwagę, rówieśnicy śmieją się ze mnie od 5 kasy Podstawówki i wzywają od grubasów. Teraz jak poszłam do gimnazjum to myślałam że schudnę podczas wakacji… Ale tak się nie stało, ale przeciwnie przytyłam 3 kg. Niby zrzuciłam te 3 kg nabyte podczas wakacji ale wciąż mam odstający brzuch i grube uda. Teraz stoję w miejsu i waga nie spada. Postarałam się zmniejszyć ilość jedzenia więcej sportu ale nadal waga nie maleje. Czy mogła by pani udzielić mi jakiejś rady?

Dziecko już w tym wieku ogranicza ilości pokarmu, stosuje diety i regularnie ćwiczy. W tym przypadku bardzo prawdopodobne jest to, że jest to problem hormonalny i to wcale mnie nie dziwi – żyjemy w bardzo zanieczyszczonym środowisku i najczęściej jemy jedzenie beznadziejnej jakości. W Ajurwedzie nie chodzi tylko o równowagę hormonalną, ale też o równowagę różnych elementów w ciele tzw. dosz. Każdy z nas ma swoją strukturę, czyli prakriti i vikriti, kiedy dosze są w równowadze to jesteśmy zdrowi, mamy idealną wagę i świetne samopoczucie. Jeżeli któregoś z elementów jest za dużo albo za mało, wtedy się czujemy gorzej, a nasze ciało zaczyna ukazywać różne symptomy chorobowe. Ajurweda zatem równoważy dosze, a ciało kiedy jest w równowadze, samo jest w stanie poradzić sobie z chorobami za pomocą układu odpornościowego, który działa doskonale jeżeli ciało jest w równowadze.

Jeżeli nie możecie znaleźć dobrego i zaufanego lekarza Ajurwedy u siebie w okolicy, to w internecie można znaleźć test na dosze – wystarczy wrzucić w googla “jaką doszą jestem?”. Na koniec takiego testu dowiecie się mniej więcej, jaką doszą jesteście i jaką dietę powinniście stosować, aby być w równowadze.

Wnioski

Każdy z nas zasługuje na to aby być szczupłym i zdrowym, nie warto wierzyć w bajki na temat genetyki – nie wierzcie w słowa typu: “bo wiesz, moja mama tak ma”. To wszystko są programy wgrane w naszą podświadomość jeszcze z dzieciństwa, dlatego warto jest je zastąpić nowymi przekonaniami, które nas wspierają. Uwierz, że Ty też możesz być szczupła czy szczupły. Ciało jest naprawdę bardzo mądre, kiedy sama mu zaufałam i zaczęłam go traktować z ogromną miłością, to zmienił się nie tylko jego wygląd, ale też moje samopoczucie. Mam nadzieję, że wyczerpałam tu temat diety, która mi pomogła, aby osiągnąć wymarzoną figurę. Jeżeli chodzi o dobrego lekarza Ajurwedy, to musicie poszukać, już byłam u kilku w Warszawie i tylko jeden spełnił moje oczekiwania, był bardzo dokładny, uważny i dokładnie określił leczenie. Daltego też z własnego doświadczenia wiem, że trudno jest znaleźć dobrego specjalistę, ale naprawdę warto zainwestować we własne zdrowie. Nasze ciała są bardzo ważne i drogocenne, otrzymujemy jedno na całe życie i warto o niego zadbać, aby nie tylko świetnie wyglądało, ale też było elastyczne, zdrowe, witalne i mocne, czyli takie jak powinno być.

W kolejnych wpisach będę poruszać tematy, którymi sama się bardzo iteresuję, czyli o tym jak dbam o ciało, zdrowie, włosy, o tym po co się zapisałam na pole dance i szpagat, dlaczego ścięłam włosy i wiele innych interesujących tematów, w tym też opowiem o ćwiczeniach, które wykonuję.

Oczywiście, jeżeli macie jakieś propozycje dot. przyszłych wpisów i jesteście zainteresowani tematyką pełnowymiarowego dbania o siebie, to możecie do mnie pisać, a ja postaram się wszystko zamieścić w następnych wpisach.Comments

Dodaj Komentarz

10 komentarzy do wpisu “Moja dieta | Jak schudłam 15 kg? jak utrzymać wagę?”

 1. 1) Natalia wrote:

  15kg to naprawdę bardzo dużo. Też jestem na etapie odchudzania, ale idzie mi opornie :/

 2. 3) wrote:

  Podziwiam. Wyczyn niesamowity. Teraz to tylko utrzymać :)

 3. 5) Ania wrote:

  To coś dla mnie, muszę spróbować. Nie mam problemu, żeby schudnąć, gorzej jest z utrzymaniem wagi. Dużo rzeczy już próbowałam i nic nie skutkowało. Może to będzie dla mnie dobre.

 4. 7) Natalia wrote:

  Hej! Bardzo ciekawy post. :) Już od jakiegoś czasu interesuje się tym tematem, chciałabym umówić się na wizytę u lekarza Ajurwedy ale niestety w moich okolicach żadnego nie uświadczysz. A do Warszawy niestety cholernie mi nie po drodze. :P
  Dlatego mam pytanie: czy mogłabyś zdradzić jaką trawę na regulację gospodarki hormonalnej przepisał Ci lekarz? Ostatnio pojawił mi się ogromny problem z cerą i to również po diecie baaardzo niskokalorycznej (zastosowanej w celu oczyszczenia organizmu). I najbardziej podejrzewam tu właśnie hormony, bo moge praktycznie co do dnia przewidzieć co się na mojej twarzy pojawi, w zależności od dnia cyklu… Będę Ci bardzo wdzięczna za cynk co to za zielarskie cudo i jak je stosować. ;)

 5. 9) marysia wrote:

  Witam serdecznie,

  U jakiego lekarza ajurwedyjskiego leczyła się Pani i w jakiej przychodni. Chciałabym pójść Pani drogą, ponieważ też mam nadwagę i choruję na cukrzycę typu 2. Nie mogę do tej pory znaleźć specjalisty który całościowo spojrzałby na mój organizm i pomógłby mi skutecznie. Serdecznie pozdrawiam.
  Marysia

↓ Komentarze tu ↓Read previous post:
Marlies Dekkers Triangle Bra, Nike Air Max 90 & Happy Socks | Kotek

Studyjna stylizacja ciąg dalszy. Ulubione Nike Air Max 90  z czarną sukienką z New Looka. Co powiecie na biustonosz jako...

Close