Peeling chemiczny. Kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas salicynowy. Usuwanie blizn, sposoby na trądzik i zmarszczki.

Peeling chemiczny. Kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas salicynowy. Usuwanie blizn, sposoby na trądzik i zmarszczki.

Peeling jest to zabieg, polegający na złuszczaniu naskórka lub tylko jego części, może sięgać swoim działaniem do warstw skóry właściwej. Działanie peelingu zależy od jego składu chemicznego (np. dodatku środków wybielających, antyoksydacyjnych) oraz od stężenia i siły działania kwasów.  Siła działania kwasu zależy od jego rodzaju oraz pH, im niższe pH tym kwas ma większą moc, przez co wzrasta jego działanie złuszczające i drażniące na skórę, w związku z tym peelingi powinny być wykonywane przez lekarza lub kosmetologa pod jego nadzorem.

Peelingi chemiczne powierzchowne lub umiarkowanie głębokie bardzo rzadko obarczone sa ryzykiem powikłań, nie są bowiem zabiegami inwazyjnymi, peelingi głębokie takie jak TCA (35 – 50%), roztwór Jessnera obarczone są wysokim ryzykiem infekcji wirusowych i bakteryjnych. Z tego powodu peelingi głębokie powinny być przeprowadzane wyłącznie przez przeszkolonych lekarzy.

W zależności od zastosowanej metody peelingi dzielimy na:

 • mechaniczne – mikrodermabrazja
 • fizyczne – laser CO2, ciekły azot, podtlenek azotu
 • chemiczne

Peeling chemiczny polega  na nałożeniu na skórę różnych związków chemicznych o określonym stężeniu, posiadających właściwości złuszczające. Należą do nich: alfa-hydroksykwasy (kwasy owocowe), beta-hydroksykwasy (kwas salicylowy). Do kwasów owocowych należą: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas pirogronowy, kwas migdałowy, kwas cytrynowy, kwas winylowy.

Głównymi wskazaniami do wykonania peelingu są:

 • objawy starzenia się skóry (utrata jędrności, drobne zmarszczki)
 • zaburzenia barwnikowe (piegi, ostuda, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne i posłoneczne)
 • uszkodzenia posłoneczne skóry (rogowacenie słoneczne, starcze)
 • powierzchowne blizny pozabiegowe, potrądzikowe
 • łagodny i umiarkowanie nasilony trądzik młodzieńczy
 • trądzik różowaty
 • nadmierny łojotok skóry twarzy, pleców i dekoltu
 • rozstępy skóry
 • zaburzenia rogowacenia (suchość skóry, rogowacenie mieszkowe)

Peeling chemiczny w Happy Clinic

Niejednoktotnie miałam robiony peeling chemiczny w Warszawie w Happy Clinic, decyzję o wyborze zaleconego peelingu dokonuje zawsze lekarz medycyny estetycznej. W moim przypadku regularny peeling zdziałał prawdiwe cuda, co możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach, dlatego postanowiłam opisać działanie poszczególnych peelingów i zabiegów. Jestem ogromną fanką zabiegu peelingu Cosmo peel. Jeżeli chodzi o peelingi chemiczne, to dają szybkie i rewelacyjne efekty.

Peeling medyczny

Kwas glikolowy. MD: Peel GLYCOLIC 35%, 50% 

Kwas glikolowy jest otrzymywany z trzciny cukrowej. Mały rozmiar cząsteczki ułatwia szybszą i głębszą penetrację skóry. Działanie złuszczające pozwala na usunięcie martwych komórek naskórka, wygładzenie powierzchni oraz wyrównanie kolorytu skóry. Ponadto proces ten pozwala na zmniejszenie aktywności trądziku. Już po pierwszym zabiegu w widoczny sposób poprawia się tekstura oraz wyrównuje koloryt skóry. Kwas glikolowy pobudza  fibroblasty do produkcji włókien elastyny i kolagenu co prowadzi do regeneracji tkanek. Ponadto wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Spłyca linie mimiczne oraz drobne zmarszczki, poprawia nawilżenie skóry.

WSKAZANIA: głębokie, średnie i powierzchowne zmarszczki, wiotkość i suchość skóry, zaburzenia pigmentacyjne, plamy posłoneczne, melasma naskórkowa, przebarwienia pozapalne, trądzik zaskórnikowy, blizny potrądzikowe, skóra łojotokowa, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska, kurzajki.

Kwas salicynowy. MD: Peel SALICYLIC 20%, 30%

Kwas salicylowy zmniejsza  spójność korneocytów, złuszcza martwe i uszkodzone komórki  oraz wywołuje kontrolowane uszkodzenia kolejnych warstw w celu pobudzenia procesu odnowy. Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki temu oprócz tego, że złuszcza martwe komórki z powierzchni naskórka, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojową (sebum) i wnikania w głąb oraz oczyszczania porów skóry, a także wnikania w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Dzięki temu przyczynia się do odblokowania porów, a co za tym idzie zapobiega tworzeniu wszelkich wyprysków oraz pomaga likwidować tzw. “zaskórniki”. Z tego względu zabieg polecany jest  dla cer skłonnych do zanieczyszczonych porów i trądziku. Pozwala również zniwelować drobne linie i zmarszczki. Zmniejsza przebarwienia oraz wyrównuje koloryt skóry.

WSKAZANIA: trądzik pospolity, stany zapalne również, przebarwienia (melasma, przebarwienia pozapalne, potrądzikowe), fotostarzenie, drobne linie i zmarszczki.

Kwas migdałowy. MD: Peel MANDELIC 40%, 50%

Kwas migdałowy jest wysoce efektywny w niwelowaniu takich defektów skórnych jak nierówna pigmentacja, fotostarzenie czy trądzik. Kwas migdałowy jest bardzo dobrze tolerowany przez skóry wrażliwe i nie powoduje wrażliwości na promieniowanie słoneczne. Dzięki dużej masie cząsteczkowej nie przenika do głębszych warstw skóry i nie wywołuje podrażnień, może być stosowany u osób z najwyższym fototypem. Kwas migdałowy pobudza odnowę komórkową poprzez rozluźnienie połączeń między korneocytami, stymulowanie keratynizacji komórek barwnikowych oraz usuwanie ich z powierzchni skóry. Pozwala on na zniwelowanie przebarwień, wyrównanie kolorytu oraz tekstury skóry. Pobudza również syntezę kolagenu, dzięki czemu wzmacnia strukturę skóry, poprawia elastyczność i napięcie oraz spłyca drobne linie i zmarszczki. Dzięki właściwościom keratolitycznym, antybakteryjnym i seboregulującym jest wysoce skuteczny w leczeniu trądziku.

WSKAZANIA: fotostarzenie, przebarwienia, skóra wrażliwa, szara, zmęczona cera, drobne linie i zmarszczki, skóra tłusta, łojotokowa.

 

Peeling Jessner. MD:Peel MODIFIED JESSNER

Peeling ten to połączenie kwasu salicylowego, mlekowego oraz cytrynowego. Dzięki temu wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne oraz naprawcze. Należy do peelingów średnio głębokich. Skutecznie niweluje zmarszczki, reguluje wydzielanie sebum i poprawia wygląd skóry. Pogrubia naskórek, poprawia nawilżenie i elastyczność skóry.

Kwas pirogrnowy. MD:Peel Pyruvic 40% + Lactic 40%

Kwas pirogronowy dzięki małej masie molekularnej i niskiej wartości pKa  przenika aż do skóry właściwej, co pozwala na uzyskanie w wyjątkowo krótkim czasie doskonałych efektów estetycznych zbliżonych do tych, jakie otrzymujemy po agresywnym złuszczaniu. Zabiegi przy użyciu kwasu pirogronowego są wyjątkowo bezpieczne i co istotne, całkowicie bezbolesne. Na poziomie mieszka włosowo-łojowego kwas pirogronowy ma wysokie właściwości penetracyjne i bakteriostatyczne (znacząco obniża miejscowe pH) oraz wyjątkowe działanie komedolityczne (przeciwzaskórnikowe). Reguluje wydzielanie sebum – i co za tym idzie – zmniejsza przetłuszczanie się cery łojotokowej i trądzikowej, a na poziomie skóry właściwej stymuluje syntezę kolagenu i glikoprotein. Jednak stymulacja i ponowne modelowanie skóry właściwej są intensywniejsze niż po peelingach glikolowych, ale porównywalne do stymulacji i modelowania po peelingu TCA. Dzięki właściwościom sebostatycznym i przeciwbakteryjnym kwas pirogronowy, stanowi idealne rozwiązanie w leczeniu cer trądzikowych. Kwas mlekowy – wzmacnia barierę ochronną skóry oraz zapobiega utracie wody z naskórka.

MD:Peel Azelaic 17% + Salicylic 20%

Synergiczne połączenie tych kwasów ma za zadanie rozluźnić połączenia między korneocytami, usunąć martwy naskórek oraz doprowadzić do kontrolowanego uszkodzenia naskórka. Działanie to doprowadza do odbudowykolejnych warstw skóry, dzięki czemu możemy znacznie spłycić istniejące bruzdy, zmarszczki oraz blizny potrądzikowe; zniwelować przebarwienia i wyrównać koloryt skóry. Zabieg hamuje aktywność bakterii zarówno tlenowych jak i beztlenowych odpowiedzialnych za powstawanie trądziku oraz reguluje wydzielanie sebum, przez co stanowi skuteczną terapię w leczeniu trądziku pospolitego oraz trądziku różowatego również w przypadku stanów zapalnych.

MD Melan:OFF

To jeden z najbardziej skutecznych zabiegów depigmentacyjnych, skuteczny w przypadku wszystkich fototypów skóry. Substancje rozjaśniające zawarte w kuracji MELAN:OFF wpływają na proces melanogenezy skutecznie hamując aktywność enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za produkcję melaniny. Unikalna kombinacja składników aktywnych oprócz działania depigmentacyjnego, zapewnia również działanie silnie antyoksydacyjne a tym samym stanowi doskonałą kurację odmładzającą. Poprawia koloryt skóry, przywraca odpowiednie napięcie, hamuje proces starzenia, wygładza i spłyca drobne linie oraz zmarszczki. Jest również skuteczny w leczeniu skóry tłustej i mieszanej.

Cosmo Peel – średnio głęboki peeling przeznaczony dla cer z oznakami starzenia się, „skór palacza” i z widocznymi oznakami fotostarzenie. Substancje aktywne to 15% TCA lub 18% TCA. W trakcie zabiegu stosowany jest odpowiedni dla skóry pacjenta roztwór TCA, a następnie nakładany jest Cosmo Peel Cream pod postacią maski, który  działa przez kolejne 12 godzin. Po upływie 12 godzin od aplikacji –zaleca się zmycie maski wodą z delikatnym preparatem myjącym.

Epi Peel firmy DCL, w którym precyzyjnie dobrana dawka, stężenie i czas działania zapewniają powtarzalne i przewidywalne wyniki w trakcie każdego zabiegu. Zaawansowana formuła żelowa jest bardzo przyjazna dla skóry pacjenta.

EPI-PEEL System poziom 1 zawiera 40% aktywny kwas glikolowy. Dodatek wyciągu z wierzbownicy w stężeniu o klinicznie potwierdzonej aktywności, pomaga ukoić skórę, w czasie kiedy kwas glikolowy wywiera działanie złuszczające.

EPI-PEEL System poziom 2 zawiera 70% aktywny kwas glikolowy z przeciwutleniaczem, witaminą C w wyjątkowo stabilnej, formie askorbinianofosforanu magnezu. Wspomaga ona wyrównywanie napięcia skóry i maksymalizuje efektywność peelingu.

Efekty zabiegu przeprowadzanego w Happy Clinic to spektakularne zmniejszenie ilości zmian trądzikowych, co doświadczyłam na własnej skórze. Aktywne formuły preparatów stosowanych w trakcie zabiegu oczyszczają i redukują wykwity, składniki przeciwzapalne łagodzą i koją skórę, a stosowane w trakcie zabiegu niebieskie światło LED ma silne działanie przeciwbakteryjne.

 WHITENING – peeling o silnych właściwościach złuszczających i rozjaśniających. Skutecznie likwiduje przebarwienia, a jego unikalne składniki regenerujące i naprawcze pozwalają na stosowanie go przez cały rok, również po powrocie z urlopu. Skutecznie poprawia wygląd skóry, a satysfakcjonujące pacjentów rezultaty widoczne są już po pierwszym zabiegu.

 LACTOBIO C – nasz ulubiony zabieg przeciwzmarszczkowy i regenerujący – rytuał dla skóry twarzy, szyi i dekoltu. Witamina C aplikowana w trakcie zabiegu daje efekt spektakularnego rozświetlenia i nawilżenia. Spłyca zmarszczki, rozjaśnia i poprawia ogólną kondycję skóry. Polecany dla szczególnie wymagających pacjentów i pacjentek.

 SKIN RECOVERY – aktywne składniki tego peelingu (rezorcyna, kwas salicylowy, kwas migdałowy, retinol) poprawiają sprężystość i napięcie skóry. Spłycają i wygładzają rozstępy i blizny potrądzikowe. Peeling reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza pory i poprawia ogólną kondycję skóry trądzikowej.

System peelingów Epionce

System peelingów Epionce® (stworzony przez amerykańskiego dermatologa dr Karla Thornfeldta) poprzez stymulację oraz odnowę komórek skóry właściwej, wpływa na poprawę wyglądu skóry problemowej (z objawami trądziku różowatego, trądziku pospolitego: postać zaskórnikowa, postać grudkowo – zaskórnikowa oraz skóry z widocznymi zmianami wywołanymi fotostarzeniem). Jest to peeling złożony, jednym z jego etapów jest nałożenie boostera o wysokiej 50% zawartości kwasu jabłkowego. Rezultaty jego działania to głębokie oczyszczenie rozszerzonych porów z następczym ich obkurczeniem, wygładzenie powierzchni skóry, likwidacja przebarwień pozapalnych, plam soczewicowatych, zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek.

Peelingi Agera

Peelingi linii Agera® Rx Medical Formula pozwalają na wykonanie zaawansowanych, nieinwazyjnych zabiegów w przypadku skóry trądzikowej, z przebarwieniami oraz wymagającej kuracji przeciwstarzeniowej. Oparte są na kwasach: salicylowym, mlekowym, cytrynowym oraz witaminie C. Można stopniowo zwiększać siłę działania peelingu, w zależności od potrzeb skóry poprzez zwiększanie stężenia oraz ilości nakładanych warstw preparatów. Dla uzyskania optymalnych rezultatów sugerowana kuracja powinna obejmować od 4 do 8 zabiegów, wykonywanych w odstępie 7-14 dni. W ramach kontynuacji terapii zalecane jest powtarzanie zabiegów, co jeden lub co dwa miesiące niezależnie od pory roku, również w okresie letnim.

 Comments

Dodaj Komentarz

3 komentarzy do wpisu “Peeling chemiczny. Kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas salicynowy. Usuwanie blizn, sposoby na trądzik i zmarszczki.”

 1. 1) kkk wrote:

  Każdy spośród nas zetknął się z problemem,
  polecam zapoznanie się z faktem.

 2. 2) Białek wrote:

  Witam

  Co prawda, sam dekstrometorfan jest lekko kwasowy, jednak substancje pomocnicze wchodzące w skład Kaszlodynu nadają całemu preparatowi mocno zasadowe pH. Tytuł jest więc niezgodny z treścią.

  Pozdrawiam

  Z poważaniem profesor habilitowany farmakologii, Michał Białek.

 3. 3) wojcik wrote:

  Świetna sprawa dla osób z drobnymi zmarszczkami i niedoskonałościami :)

↓ Komentarze tu ↓Read previous post:
Street Wear | Fashion Photography | Black&white look

Rozkloszowaną spódnicę połączyłam z bluzą black&white. Sesja zdjęciowa street wear została zrealizowana w Warszawie. Dzisiaj udało mi się znaleźć bardzo...

Close