Targi Mody Poznań | Moda wiosna 2014

Targi Mody Poznań | Moda wiosna 2014

Za oknem wiosna w najpiękniejszej odsłonie, zatem najwyższy czas na wprowadzenie w życie wszystkich projektów snutych pod koniec zimy, choćby najłagodniejszej. Bardzo interesujące propozycje wiosennych kolekcji, butów i biżuterii obserwowaliśmy już w lutym, na największej imprezie modowej w kraju – Targach Mody w Poznaniu. Osobiście nie udało mi się być na targach, natomiast kojarzę wiele marek, z którymi wcześniej miałam okazję współpracować i interesowało mnie jakie nowości projektanci zapoponują na sezon wiosna lato 2014. Było tam wszystko – klasyczna prostota obok przepychu i ekstrawagancji. Kobieca delikatność mieszała się z odwagą projektantów łamiących schematy, a wysokiej jakości skóry sąsiadowały ze stalą chirurgiczną. Które z modowych propozycji były najciekawsze i powinny być w tym sezonie rozchwytywane?

Targi Poznań

Pierwszy z charakterystycznych trendów tegorocznych Targów Mody to wyraźne podkreślanie kobiecości przy zastosowaniu klasycznych, prostych, lecz zmysłowych krojów i kolorów. Można było tę tendencję zauważyć zarówno u młodych projektantów, jak i na pokazach marek, które zdobyły już uznanie na rynku. Na genialną prostotę oraz wykorzystanie czerni, czerwieni i drobnej czarno-białej kratki stawia marka Semper (niejednokrotnie projekty tej marki pokazywałam w stylizacjach na blogu, poprzednią sesję możecie zobaczyć tu: Sukienka w stylu lat 50tych), natomiast delikatne, lekkie, jasne – idealne na gorące dni – kreacje proponowała młoda marka TARASKA basic w ramach pokazów Young Fashion For Sale. Projektanci stawiają przede wszystkim na wygodę, bardzo wysoką jakość materiałów i zaufanie dla gustu nowoczesnych kobiet, które doskonale wiedzą, co dobre. Do nich kieruje swoje swoje kreacje również marka INTENSI, łącząca wysokogatunkowe materiały z przeróżnymi dodatkami często w dość oryginalny sposób.

Polscy projektanci mody

Zupełnie odmienną, ale równie ważną tendencją zauważalną podczas Targów Mody jest eksperymentowanie. Tutaj jak zwykle najwięcej do powiedzenia mieli najmłodsi projektanci. Bezkompromisowe propozycje tak uzdolnionych artystek, jak Paulina Ptashnik (minimalistka) i Paulina Śliwińska (kreacje pełne przepychu i koloru) to nie tyle ubrania, co intrygujące dzieła sztuki. Więcej ambitnych, młodych twórców prezentowało się w ramach imprezy Young Fashion For Sale z ramienia agencji ESEDI. Prezentowane były bardzo różnorodne style, a wszystkie odważne i inspirujące. Schematy i ograniczenia przełamywali też producenci, którzy znaleźli już uznanie. Ciekawe rozwiązania pokazała włoska marka EXIBIT, proponująca mężczyznom intrygujące ubrania utrzymane w pastelowej tonacji.

Streeatwear | Street Fashion od polskiej marki Luxy Puff

Najciekawszy pomysł na awangardę miała CORNELIA WALB, prezentująca naprawdę niecodzienny pokaz ubrań z neoprenu. Niezapomniane fioletowe kreacje LUXY PUFF nawiązujące kształtem do nadmorskiej architektury, kształtu deski surfingowej i krojów strojów kąpielowych na pewno doskonale sprawdzą się na wakacjach – zwłaszcza nad polskim morzem, gdy porządnie popada deszcz.

Biżuteria od projektanta mody

Bardzo odważne propozycje pokazali również młodzi twórcy biżuterii. Niezapomniane wrażenie robiła kolekcja TKANKI – fascynujące dodatki wykonane zostały ze stali chirurgicznej, szkła akrylowego, termotopliwej masy oraz przy wykorzystaniu druku 3D. Efekt? Piękne naszyjniki, nawiązujące z jednej strony do form tworzonych przez naturę (koralowiec? Miodowe plastry?), a z drugiej do matematycznych wzorów i struktur tworzonych przez grafików komputerowych. Moim zdaniem to są prawdziwe arcydzieła, które świetnie uzupełniają klasyczne zestawy.

Oczywiście zupełnie mylne byłoby wrażenie, że wszystko, co najciekawsze w modzie to albo klasycyzm, albo awangarda. Większość ofert uznanych marek plasuje się gdzieś pośrodku. Łączenie tradycji z nowoczesnością to również obszar często eksplorowany przez młodych projektantów (np. Justyny Makowskiej, Sylwii Kowalczyk i twórców związanych z agencją ESEDI). Jedno jest pewne – jeżeli będziemy odważnie łączyć klasyczne kroje z ciekawymi dodatkami (skórzanymi, stalowymi, a nawet wykonanymi z tworzyw sztucznych), na pewno zmieścimy się w kanonie bieżącego sezonu. A inspiracje na nadchodzący okres jesienno-zimowy znajdziemy na poznańskich Targach już w pierwszych dniach września. Mam nadzieję, że uda mi sie odwiedzić nie tylko targi, ale też przepiękne miasto, którym jest Poznań :)

Za materiały wykorzystane w artykule dziękuję www.ideaexpo.pl, targimodypoznan.pl

 

 

 

 

 

 

Jestem zachwycona poniższym projektem, połączenie prostej formy i niekonwencjonalnego materiału jest wręcz genialne.

 

 

 

 

 

 Comments

↓ Komentarze tu ↓Read previous post:
Street Style | Total white floral look z ubraniami New Look

Od jakiegoś czasu bardzo polubiłam proste fasony ubrań i butów. W tym zestawie przeważa kolor biały, natomiast spódnica i żakiet...

Close