You are currently viewing Jej Wysokość Kasza Jaglana, czyli proste, zdrowe i dietetyczne przepisy na jaglane przysmaki

Jej Wysokość Kasza Jaglana, czyli proste, zdrowe i dietetyczne przepisy na jaglane przysmaki

Wielu smakoszy uważa kaszę jaglaną za królową wszystkich kasz. Co o tym decyduje? Bogactwo składników odżywczych, wyrazisty smak, właściwości alkalizujące organizm, a także liczne przepisy umożliwiające przyrządzenie kaszy jaglanej na przeróżne sposoby – na słodko, na ostro, pod postacią placuszków, a nawet pysznego ciasta. Warto też wiedzieć, że jest to jedna z najstarszych znanych ludzkości kasz – łuskana jest z prosa od wczesnego neolitu. Dlaczego zatem tak rzadko gości na polskich stołach? Kasza jaglana została przez nas niesłusznie zapomniana jakiś czas temu, dziś obserwujemy triumfalny powrót królowej kasz wraz z modą na tradycyjne, regionalne i naturalne jedzenie, warto zatem bliżej przyjrzeć się jej właściwościom.

 Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej

Lista składników odżywczych znajdujących się w potrawach z kaszy jaglanej jest naprawdę imponująca – znajdziemy na niej m.in. białko, sód, potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk, miedź, magnez, tiaminę i ryboflawinę (czyli witaminy B1 i B2), niacynę (witaminę PP), lecytynę, a także rzadko występujący w produktach spożywczych krzem (decydujący np. o dobrej kondycji stawów, włosów i paznokci). Bogactwo minerałów to jednak nie wszystko – równie ważny jest zasadowy charakter tej kaszy, dzięki czemu pozwala ona na przywrócenie organizmowi właściwego poziomu pH. Jest to bardzo cenna właściwość, gdyż nasza dieta oparta jest na produktach zakwaszających organizm, co ma istotny wpływ na zdrowie – wiążą się z tym m.in. złe samopoczucie i skłonność do przeziębień. A właśnie przy przeziębieniach dieta bogata w kaszę jaglaną jest szczególnie polecana, gdyż składnik ten ma właściwości rozgrzewające, jest uważany za naturalny antybiotyk i usuwa nadmiar śluzu z organizmu, jest zatem zbawienny dla osób cierpiących na choroby zatok. Ponadto kasza jaglana jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu (można ją zatem serwować także małym dzieciom i osobom na diecie bezglutenowej) oraz podnosi odporność organizmu.

Kaszę jaglaną cenią sobie również osoby unikające cholesterolu, gdyż zawarte w niej tłuszcze występują w wyjątkowo korzystnej dla organizmu proporcji (wielonienasycone kwasy tłuszczowe i nasycone kwasy tłuszczowe w stosunku 2:1). Dzięki temu poziom „złego” cholesterolu zostaje obniżony, a zatem u osób często spożywających kaszę jaglaną zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. I jeszcze jedno – w tej kaszy znajdziemy sporą ilość tryptofanu, czyli prekursora serotoniny. Dzięki temu jedzenie potraw z kaszy jaglanej wiąże się z poprawą nastroju – i to nie tylko w związku z ich doskonałym smakiem.

 Gotowanie kaszy jaglanej

Niestety, nie wszyscy lubią smak i zapach potraw z kaszy jaglanej, a wynika to najprawdopodobniej z uprzedzeń po skosztowaniu kaszy źle przyrządzonej. Kaszy jaglanej nie wystarczy ugotować w garnku, trzeba ją najpierw kilkakrotnie przepłukać zimną wodą, a następnie przelać wrzątkiem. Takie sposób przygotowania  sprawia, że znika posmak goryczki. Kaszę gotujemy z zachowaniem proporcji 1:2,5 (jedna porcja kaszy, 2 i pół porcji wody, przy przygotowywaniu potraw na słodko można część wody zastąpić mlekiem, kaszka będzie wtedy słodsza) przez ok. 15 minut. Po wchłonięciu wody pozostawiamy jeszcze kaszę na ok. 20 minut pod przykryciem, aby „doszła”. Jeśli gotujemy kaszę przeznaczoną na potrawy wytrawne, można na koniec dodać do niej łyżkę dobrej oliwy lub tłoczonego na zimno oleju – będzie bardziej sypka i nabierze orzechowego aromatu. Brzmi wspaniale, prawda? Spróbujmy zatem znakomitych potraw powstałych na bazie królowej kasz.

 

Wersja wytrawna – pyszne jaglane placuszki

 

Składniki na 4 porcje:

 

  • 3/4 szklanki kaszy jaglanej
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1 łyżka ziaren sezamu
  • pół łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 mała cebula dymka
  • 1 jajko
  • do smaku – sól, pieprz, szczypta kurkumy

 

Przepis jest prosty, a efekt powalający. Na początku gotujemy przepłukaną uprzednio kaszę, którą następnie pozostawiamy na 20 minut w garnku owiniętym ręcznikiem, by na koniec ją ostudzić. Drobno posiekaną cebulkę delikatnie szklimy na oliwce i dodajemy do kaszy wraz z pietruszką, mąką, sezamem i jajkiem. Całość dokładnie mieszamy, formujemy placki, a następnie smażymy na złoty kolor. Potrawę podawać można właściwie ze wszystkim – od jogurtu po ulubione warzywa, zatem placuszki z kaszy mogą na naszym stole zagościć na stałe.

 

Wartość odżywcza i energetyczna 1 porcji:

Energia Białko Tłuszcze Węglowodany Błonnik
181,7 kcal 6,2g 6,2g 26,6g 1,7g

 

 

Wersja na słodko – kasza zapiekana z soczystymi jabłuszkami

 

Składniki na 5 porcji:

 

  • 3/4 szklanki kaszy jaglanej
  • 3 soczyste jabłka
  • po 1 łyżce wiórków kokosowych, płatków migdałowych i rodzynek
  • pół łyżeczki cynamonu
  • pół laski wanilii
  • pół łyżki cukru trzcinowego
  • pół szklanki mleka
  • 1 małe jajko
  • łyżka masła

 

Kaszę przepłukujemy na przemian w zimnej i gorącej wodzie, gotujemy w wodzie z mlekiem z dodatkiem rodzynek i wanilii. Podczas studzenia kaszy drobno trzemy obrane jabłuszka, a następnie mieszamy je z żółtkiem z dodatkiem cynamonu. Białko ubijamy na sztywną pianę i dodajemy do ostudzonej kaszki, a następnie wykładamy masę na formie do pieczenia wyłożonej papierem. Dodajemy masę z jabłek i wyrównujemy całość. Wiórki kokosowe i migdały lekko rumienimy na patelni, po zdjęciu z ognia dodajemy do nich masło i cukier trzcinowy, a następnie całość kładziemy na warstwie jabłek. Zapiekankę wstawiamy do piekarnika i pieczemy w temperaturze 200°C przez ok. 20 minut.

 

Wartość odżywcza i energetyczna 1 porcji:

Energia Białko Tłuszcze Węglowodany Błonnik
219 kcal 5,9g 6,3g 38,4g 4g

 

 

A na deser… keks z konfiturą jabłkową

 

Składniki na 10 porcji:

 

  • 200 g kaszy jaglanej
  • 1/3 szklanki płatków owsianych
  • 4 łyżki miodu lub suszonego korzenia lukrecji
  • 100 g bakalii – rodzynek, migdałów, suszonych śliwek i moreli
  • 1 jajko
  • 2 i pół szklanki wody
  • 3 słodkie jabłka
  • szczypta cynamonu, skórka pomarańczowa

 

Kaszę jaglaną przepłukujemy i gotujemy w wodzie osłodzonej miodem lub wywarem z lukrecji (korzeń trzeba wcześniej wygotować przez kwadrans i odcedzić). Do ostudzonej kaszy dodajemy rozdrobnione bakalie, płatki owsiane i jajko, a następnie całość mieszamy. Masę wykładamy na blasze wyłożonej papierem, lekko ugniatamy i pieczemy przez 30-40 minut w piekarniku (w temperaturze 180°C). W oczekiwaniu na ciasto przygotowujemy konfiturę – obrane i pokrojone jabłuszka dusimy w garnku z dodatkiem cynamonu i skórki pomarańczowej. Keks podajemy z ostudzoną konfiturą.

 

Wartość odżywcza i energetyczna 1 porcji:

Energia Białko Tłuszcze Węglowodany Błonnik
155,3 kcal 3,7g 2,7g 30,2g 2g

 

 Za przygotowanie zdrowych przepisów z kaszy jaglanej dziękuję Wygodnadieta.pl

This Post Has 2 Comments

  1. Natalia Orlika

    świetne przepisy! przyznaję,nie lubiłam kaszy ale się do niej przekonałam. rok temu moja mama zachorowała na cukrzycę i to był impuls do zmiany nawyków żywieniowych. zaprzyjaźniłam się z kaszą bo jest zalecana w diecie cukrzycowej.

  2. Zbigniew Janiczek

    Super ! właśnie zjadłem keks z konfiturą jabłkową według przepisu. Polecam palce lizać :)

Leave a Reply